Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Şifa kaynağı Harissa Sosu

Şifa kaynağı Harissa Sosu
Kuzey Afrika’nın vazgeçilmez lezzeti Harissa karışımı aslında hemen her gün hepimizin tükettiği bazı gıdaların mucizevi bir karışımı.
Özellikle Fas ve Tunus mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan Harissa hem ağrı kesici özelliğe sahip hem de kansere karşı koruyucu sağlıklı bir reçete…

Şifa kaynağı Harissa Sosu

Kuzey Afrika’nın vazgeçilmez lezzeti Harissa karışımı aslında hemen her gün hepimizin tükettiği bazı gıdaların mucizevi bir karışımı.

Özellikle Fas ve Tunus mutfağının vazgeçilmezlerinden biri olan Harissa hem ağrı kesici özelliğe sahip hem de kansere karşı koruyucu sağlıklı bir reçete… 

Harissa SosuHarissa Sosu Nasıl Yapılır? 

İhtiyacımız Olanlar…

1- Şili Biberi / kurutulmuş kırmızı biber (altı adet)

2- Sarımsak (iki diş)

3- Himalaya Kaya Tuzu (göz kararı)

4- Zeytinyağı (üç yemek kaşığı)

5- Kimyon (bir çay kaşığı)

6- Kişniş Yağı (1/2 çay kaşığı)

Şili biberleri ya da Şili biberi bulamayanlar için bizim kırmızı biberlerin kurutulmuş olanlarının altı yedi tanesini alın içindeki çekirdekleri çıkartın. Ardından bu biberleri güneşin altında kaybettikleri suyu geri kazanmaları için sıcak su dolu bir kaba yerleştirin ve yarım saat kırk dakika kadar bekleyin. 

Biberler yumuşarken iki diş sarımsağı soyun. Ardından iki – üç yemek kaşığı zeytinyağı, soyduğunuz sarımsakları, bir çay kaşığı kimyonu, 1/2 çay kaşığı kişniş yağını ve kararınca himalaya kaya tuzunu karıştırıcı robota dökün ve karıştırın.

Bu karışımı ister yoğurtla, ister fırında yapacağınız patateslerin üstüne sürerek, ister tavukla, ister haşlanmış yumurta üzerine, isterseniz de çorbalarla tüketin…

Biberlerin içindeki kapsaisin her derde deva, sarımsak ve zeytinyağı ise esas şifa… 

2 çay kaşığı Harissa sosu; 15 kalori, 1 gram yağ, 0 mg kolesterol, 36 mg sodyum, 2 gram karbonhidrat, 1 gram fiber, 0 şeker ve 1 gram protein içerir.

istanbul dahiliye uzmanı

Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

Obezite – Diyabet – Sağlıklı Yaşam

Obezite Atölyesi

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu Kimdir?

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu özellikle obezite ve diyabet alanında hasta odaklı başarılı çalışmalar yürüten iç hastalıkları uzmanıdır. İç hastalıkları uzmanlığının yanı sıra sağlıklı yaşam, beslenme danışmanlığı, sosyal medya ve kitle iletişim konularında da çalışmaları bulunan Dr. Özgür Niflioğlu, yaptığı ulusal ve uluslararası çalışmalarla ses getirmiş ve getirmeye devam etmektedir. Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu’na www.ozgurniflioglu.com.tr adresindeki iletişim formundan ulaşabilir ya da www.facebook.com/ozgurniflioglu facebook sayfasından sorularınızı yöneltebilirsiniz. 

Obezite Nedir?

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir