Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Hangi hastalıklar kilo vermeyi engelliyor?

Hangi hastalıklar kilo vermeyi engelliyor?

Obezite hastalığı çağımızın en büyük sorunlarından biri. Hemen her gün obezite atölyesinde belinden, bacağından, karnından memnun olmayan yani bölgesel kilo sorunu olan onlarca hasta ile karşılaşıyorum. Birçok hastam kilo vermenin sadece yemek yemeyerek ya da diyet yaparak başarılabileceğini sanıyor ama inanın yanılıyor.

Eğer sizde de bu dört hastalıktan biri varsa ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz, işte bu yüzden obezite doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken özel bir hastalıktır. 

İşte kilo vermenize engel olabilen ve tedavi edilebilir dört hastalık:

İnsülin direnci hastalığı nedir?

Karın bölgeniz gün geçtikçe kalınlaşıyor mu? Ne yeseniz tabiri caizse yarıyor mu? Kendinizi eskisine göre daha yorgun daha bitkin ve daha halsiz mi hissediyorsunuz? Tüm bunlar insülin direncinizin habercisi olabilir. İnsülin direnciniz varsa kilo vermeniz zorlaşır, kilo almanız kolaylaşır. İnsülin direnci tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir.

Hipotiroidi hastalığı nedir?

Gün geçtikçe hareketleriniz ağırlaşıyor mu? Cildinizde çok fazla kuruma mı oluyor? Kabızlık ve sindirim sistemi problemleri canınızı mı sıkıyor? Akşam eve geldiğinizde koltukta uyuyaya mı kalıyorsunuz? Tüm bunlar hipotiroidi hastalığı habercisi olabilir. Hipotiroidi, obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir.

D vitamini eksikliği neye yol açar?

Saçlarınızda dökülme, yaygın kas kemik ağrısı, çabuk yorulma, kolay kilo alma zor kilo verme gibi şikayetleriniz mi var? Yoksa siz de sık sık hastalanıyor musunuz? Güneşi az mı görüyorsunuz; ya da yeterince sağlıklı güneşlenmiyor musunuz? D vitamini eksikliğiniz olabilir. D vitamini eksikliğinin tedavisi ancak doğru vitamin türünün doğru seçimiyle ve doğru kullanımıyla mümkün olabilir. D vitamini eksikliği obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir ve geç kalmadan tedavi edilmelidir.

Polikistik over sendromu nedir?

Bir türlü çocuk sahibi olamıyor musunuz? Adet düzensizlikleri her geçen gün canınızı mı sıkıyor? Vücudunuzda yaygın şişlik ve ödem mi hissediyorsunuz? Huzursuzluğunuz hiç geçmiyor mu? Bölgesel yağlanmanız çok mu arttı? Polikistik over sendromu diğer adıyla PKOS gizli düşmanınız olabilir. PKOS kilo alınmasına sebep olan sinsi bir hastalıktır. Obezite hastalığının tedavisi PKOS’un düzelmesine, PKOS’un tedavisi obezite hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.


Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

OBEZİTE ATÖLYESİ

Obezite – Diyabet

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı

www.instagram.com/ozgurniflioglu

“Hangi hastalıklar kilo vermeyi engelliyor?” için 5 yanıt

Neler yapmam gerekiyor işlem için ücret faln nedir biktim artik bu kilolardan ne yesem yariyo diyet yapıyorum Kilo alıyorum

Dr. Özgür: Merhaba buyrun gelin yardımcı olalım.

Anemi den dolayı erken menepoz 2 sene önce histrektomi ameliyati sonucu aşırı Kilo aldım yardimci olurmusunuz teşekkürler

Merhaba Dr Özgür Bey

Çok yemediğim halde aldığım 3-4 kg yu veremiyorum. Eğer ne yemem gerektiğini değil de ne yememen gerektiğini söyleyecekseniz size muayene olmak istiyorum . Adres ve telefon bilgisi rica ediyorum. Teşekkür ederim.

Merhaba Bana 05534331899 ‘dan ulaşabilirsiniz

Size nasıl ulaşabiliriz Özgür bey?

05534331899 ‘dan whatsapp mesajı atabilirsiniz saygılarımla

Merhaba Özgür hocam bıktım artık fazla kilolarımdan daha önce bir çok kez kilo verdim sonra tekrar fazlasıyla geri aldım artık direncim kalmadı nörolojik ilaç alıyorum karın bölgemde kalınlaşmaya başladı ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu: Bana 05534331899 ‘dan ulaşabilirsiniz, saygılarımla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir