Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Neden sivrisinekler sürekli seni ısırıyor?

Hava sıcak değil, çok sıcak!

Zaten zar zor uyuyorsun, tam uykuya daldım derken inanılmaz bir kaşıntı ile uyanıyorsun. Tek başına yatıyorsan sorun değil ama yanında yatan kişi fosur fosur uykusuna devam ederken insan sormadan edemiyor; neden bu sivrisinekler onu değil, beni ısırıyor?

Bütün bir kış boyunca yaz tatilinin gelmesi için bekledik, yazlık kıyafetlerimizi çıkardık, güneş gözlüklerimizi taktık… Her şey çok güzel giderken gecenin köründe bir sinek tarafından ısırıldık!

Uykunun en derin noktasında kaşıntı ile uyanmak başımıza gelebilecek en kötü yaz felaketlerinden biri olmasa da uykumuzun bölünmesi hepimiz için yeterince sinir bozucu olabiliyor.

Peki, bu sivrisineklerin neden onu değil seni ısırıyor?

Atletiksen yandın

Yapılan araştırmalar sivrisineklerin atletik kişileri sedanter olanlara göre daha çok tercih ettiğini tespit etmiş. Kandaki laktik asit miktarı artışı ile ilişkilendirilen bu durum, özellikle sık egzersiz yapanların saldırıya maruz kaldıklarını gösteriyor.

Terliyorsanız başınız belada

Ter kokunuz sivrisinekler için oldukça çekici geliyor. Bir de bunun üzerine kokulu sabun ya da parfüm kullanıyorsanız, sivrisineklerin gece atıştırması için biçilmiş kaftansınız!

Gebeler de tehlikede

Hamile bireylerin karbondioksit salınımları fazla olduğu için, sivrisinekler tarafından daha çok ısırılıyor. Eşiniz fosur fosur uyurken sinekler sizi seçtiyse, bu eşinizin suçu değil; bilesiniz J

Alkol tüketimi

Alkol tüketenlerin metabolizması daha hızlı çalışmaya başlıyor ve bu bireyler daha fazla karbondioksit üretir hale geliyor. Gebelerde olduğu gibi alkol alanlar da sivrisinekler tarafından daha çok tercih edilir kişiler haline geliyor. Bu sebeple yaz aylarında sinekler tarafından hedef olmak istemiyorsanız, alkol tüketmemeye özen gösterin.

Kan grubunuz 0 ise size rahat yok

Yine yapılan araştırmalar göstermiş ki kan grubu sıfır olan kişiler sivrisinekler tarafından daha çok tercih ediliyor.

Peki, çözüm ne?

Daha fazla duş yapın, doğal limonlu veya kokusuz sabunlar kullanın!

Cibinlik kullanın, pencerelerinize sineklik takın.

Sarımsak, soğan ve biber tüketin. Akşam yemeğinde yenecek sarımsak, soğan ve biber; tüm gece sizi sineklerden koruyabilir. Tabi sarımsak sadece sinekleri değil, eşinizi de kaçırabilir unutmayın!

Gelelim şimdi konunun en önemli kısmına!

Ben bunlarla uğraşmam alırım spreyi sıkarım çocuğuma – vücuduma diyorsanız; yazının bundan sonraki kısmını dikkatle okumalısınız!

Çünkü eğer aşağıdaki kimyasallardan birini içeren sinek kovucu sprey kullanıyorsanız hayatınız tehlikede demektir, bilesiniz.

DEET yani (N,N-diethyl-meta-toluamide);

230 farklı üründe bulunan bu maddenin laboratuvar ortamında kobaylar üzerinde yapılan deneylerde beyin hücrelerini öldürdüğünü gösterilmiştir. Özellikle çocuklarınızı beyin gelişimleri sürdüğü için onları bu maddelerden uzak tutun.

Permethrin

Permethrin akciğer kanseri, karaciğer kanseri, bağışıklık sistemi sorunları ve kromozomal bozulmalara yol açabilen oldukça zararlı bir nörotoksindir (sinir zehiri). Bu nörotoksin ayrıca akvaryum balıkları, arılar ve evdeki kediler için de oldukça zararlıdır.

Peki, bu işin doğal bir yolu var mı derseniz; evet var!

Kendi sinek kovucu spreyinizi yapın!

Küçük bir sprey şişesi alın (mümkünse cam olsun); içinde 50 ml Limon yaprağı yağı, 50 ml citronella yağı, 50 ml okaliptüs yağı, 50 ml nane yağı ve 50 ml vanilya yağını karıştırın; gece yatmadan önce açıkta kalan yerlerine azar azar sıkıp parmağınızla yayın.

Her şeye rağmen sinekler sizi ısırdı, peki şimdi ne yapmalıyız?

Aloe vera

Aloe vera 130 aktif bileşen ve 34 amino asit içeren hem cildinizi güzelleştiren hem de sinek ısırıklarına iyi gelen bir doğal bitkidir.

Tarçın yağı

Sinek ısırıklarını tedavi etmesinin yanında antibakteriyel ve antifungal (mantar karşıtı) etkileri bulunmaktadır.

Lavanta yağı

Hem sinek ısırıklarına iyi gelir hem de antimikrobiyaldır.

Salatalık

Şişliği alır acıyı azaltır.

Limon

Limon yağının antibakteriyel ve kaşıntı önleyici etkisi vardır. Suyu değil, yağı dikkat!

Tea tree oil

Kesikler, yanıklar, cilt enfeksiyonlarının tedavisinde olduğu kadar sinek ısırıklarında da etkilidir.

Nane yağı

Hem ısıyı hem kaşıntıyı alır hem de geçici bir rahatlama sağlayarak kaşınmanızı önler.

Sivrisineksiz, derin uykulu ve serin yaz geceleri dilerim…

instagram.com/ozgurniflioglu

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu

Obezite – Diyabet – Tiroid Hastalıkları ve Sağlıklı Yaşam

sivrisinek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir