Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Spor yaptığın halde neden kilo veremiyorsun?

Kullandığınız araba şehir içinde mi yoksa şehir dışında mı daha çok yakıt tüketir. Peki, bunun obeziteyle ne ilgisi var? Sadece yürüyerek kilo verebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hiç şüphesiz ki akıl ve vücut sağlığı için hareket hayati öneme sahip ancak söz konusu durum kilo vermek olunca sadece ve tek başına egzersiz yapmak size kilo verdirmez hatta aldırabilir.

Spor …

Obezite polikliniğinde en sık duyduğum cümleler şunlar:

“Yürüyorum, yürüyorum ama kilo veremiyorum.”

“Falanca yerden, filanca yere kadar gidiyorum ama bir türlü eriyemiyorum.”

“Akşamları spor yaptığım için tüm günüm tükenmiş geçiyor!”

Sadece yürüyerek kilo verebileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hiç şüphesiz ki akıl ve vücut sağlığı için hareket hayati öneme sahip ancak söz konusu durum kilo vermek olunca sadece ve tek başına egzersiz yapmak size kilo verdirmez hatta aldırabilir.

Vücudu strese sokmayın

Eğer kilo verme amacıyla spor yapıyorsanız, yine aynı cümleyi tekrar edeceğim; asla vücudu strese sokmayın. Her gün kilometrelerce yürüyecek olmanın yarattığı zihinsel stres size fazla kilo olarak geri döner. Spor sadece makul ölçülerde ve mantıklı bir şekilde yapıldığında kilo verdirir.

Hadi bir soruyla başlayalım!

Kullandığınız araba şehir içinde mi daha çok yakıt tüketir yoksa şehir dışında mı daha çok yakıt tüketir. Cevap basit; tabi ki şehir içinde!

Neden peki? sık sık dur kalk yaparız da ondan…

Şehirlerarası yolculukta ise aynen yürürken olduğu gibi standart bir hızda standart miktarda yakıt tüketiriz. Bu sebeple aslında uzun yürüyüşlerde vücudumuza istediğimiz kaloriyi yaktıramayız. Hatta ve hatta vücut bu uzun yürüyüşlerde tükenmemek için aldığı gıdaları yağa çevirerek daha uzun süre ayakta kalmanın ya da dayanmanın yollarını arar.

O halde kilo vermek için nasıl spor yapalım?

Cevap çok basit; kendinizi şehir içinde giden bir araba gibi düşünün. Çok yakıt tüketmek için yani yağlarınızı yakmak için kısa ara gazlarla yüksek enerji harcanan sporlar yapın. Mesela bisiklete binin önce biraz ısının ardından pedalı çevirebildiğiniz kadar hızlı çevirin yorulduğunuz anda bırakın, sonra tekrar çevirin. Bunu gücünüzün yettiği kadar ama kendinizi de tüketmeden hırpalamadan çok kere tekrar edin. Ya da müziğin ritmine kapılarak zumba yapın! Ya da havuza girin önce biraz ısının sonra yüzebildiğiniz noktaya kadar hızlıca yüzün. Spor yaptığınız alanın altyapısı müsaitse önce hafif bir yürüyüşle ısının sonra deparlı bir şekilde koşun.

Bu dediklerimin sağlıklı bireyler için geçerli olduğunu kalp, akciğer vb. hastalıkları olanlarda bu tarz efor gerektiren sporlar hususunda bir spor hekimine danışmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Kısa yoğun sporlar kan şekerinizi düşürerek metabolizmanın şeker ihtiyacını “o göbeğinizde depoladığınız yağları” yakarak gidermenize yardımcı olur. Bu şekilde yaptığınız gerçek sporla, gerçekten kilo vermeniz mümkün olur.

Sözün özü öyle çarşı pazar yürüyüşü gibi kilometrelerce yürümeniz size yağ bağlatmaktan ve yağlarınıza yağ katmaktan başka işe yaramaz.

Hadi bakalım şimdi hareket zamanı!

Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

Obezite – Diyabet – Sağlıklı Yaşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir