Kategoriler
Güncel Sağlık Haberleri

Nükleer saldırıda potasyum iyodür – nasıl?

Nükleer Saldırı ve Potasyum İyodür Tabletleri

Atom bombası atılırsa ne yapmalıyız?

Okuyacaklarınız biraz ürkütücü olabilir ama neredeyse her garipliği yaşamış bir neslin evlatları olarak fazla bilgi göz çıkarmaz diye düşünüyorum!

Olası bir nükleer silah kullanımında Ukrayna’nın bize kuş uçuşu uzaklığı yaklaşık 1.000 kilometre yani Marmara Bölgesi ve İstanbul tehlikenin göbeğinde diyebiliriz.

En kötü senaryodan ilerleyelim.

Diyelim nükleer bomba atıldığını ya da atılacağını öğrendiniz ne yapmanız lazım?

Öncelikle radyoaktif ortamlarda üçler kuralını aklınızdan çıkarmayın:

3 dakika havasız, 3 saat sığınaksız, 3 gün susuz, 3 hafta yiyeceksiz kalamazsınız!

Bu noktada en doğru seçenek nükleer serpintiye maruziyeti azaltmak için mümkün olduğunca bedenimizi örtüp – sığınaklara ya da metro istasyonlarına inmek olmalıdır.

Diyelim ki hayatta kaldık, şimdi en önemli aşama başlıyor: Kanserden korunmak!

Atom bombası patladıktan ilk olarak tiroit bezinde kanser gelişir.

Tiroit bezimiz metabolizma hızımızdan, kalp atış hızına, sindirim sisteminden, kas kontrolüne vücudumuzdaki pek çok sistemin hızını ayarlar.

Nükleer bomba atıldığında ya da nükleer santral patladığında havaya karışan radyoaktif iyot; havayoluyla, yiyeceklerle ve içeceklerle vücudumuza emilebilir.

Eğer bu noktada, radyasyona maruz kalmadan önce yüksek doz potasyum iyodür içebilirsek, radyoaktif iyodun vücuda emilimi engeller ve tiroit kanseri gelişimini önleyebiliriz.

Potasyum iyodür, nükleer bombaların içerisinde bulunan radyoaktif iyotun tiroit bezi tarafından emilmesini önleyerek tiroit bezini radyasyon hasarına karşı korur.

Potasyum iyodür nasıl kullanılmalı?

Nükleer bombalamada ne yazık ki en hassas grup gebeler, emziren anneler, çocuklar ve bebekler. Lakin potasyum iyodürün bir tabletten fazla kullanılması bu gruplar için ciddi risk içermekte.

Potasyum İyodür Kullanımı – FDA Önerisi
Yaş AralığıDozajTürkiye Dozu
1 Aylıktan Küçük Bebekler16 mgYok
1 Ay – 3 Ay32 mgYok
3 – 18 Yaş Arası65 mgYok
18 – 45 Yaş130 mgYok
Gebeler130 mgYok
>45 YaşGerekliliği tartışma konusu

Tabletler ne kadar süre kullanılmalı?

Potasyum iyodür tabletlerinin ilk 24 saatte sadece 1 kez kullanılması yeterli kabul edilse de, ilerleyen günlerdeki kullanımına ilişkin radyasyon ölçümlerine ve hükümet yetkililerinin açıklamalarına göre karar vermekte fayda var.

Ya diğer kanserler?

Bu tabletler tiroit bezimizi korusa da diğer kanserler açısından çok da etkili olmayabilir ama en azından bombalama sonrası birkaç yıl ortalık durulana kadar kansere yakalanmamak da ciddi bir mesele.

Ayrıca nükleer bombalarda tek atom türü ne yazık ki söz konusu değil, diğer parçacıklar başka kanserlere de yol açabilmekte.

Son söz ve DİKKAT!

Durduk yere potasyum iyodür tüketmek sağlık için ciddi zararlar barındırmakta. Bu sebeple ciddi bir nükleer saldırı olmadan, yetkili makamlar önermeden böyle bir uygulamayı kendi başınıza yapmayın.

Millet hayatı tehlikeye uğramadıkça savaş bir cinayettir” M.K.Atatürk.

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu

İç Hastalıkları Uzmanı, Fitoterapi MsC

Obezite, Diyabet, Tiroid ve Beslenme

twitter.com/ozgurniflioglu

Instagram.com/uzm.dr.ozgurniflioglu

FDA, BFS, CDC, Nuclearsafety Ca bilgi notlarından derlenmiştir.

“Nükleer saldırıda potasyum iyodür – nasıl?” için 3 yanıt

Adamsın reis rusya ukrayna savaşındaki nükleer tehdit durumlarıyla karşılaştığımız şu günlerde çok iyi geldi bu yazı. Benim bir sorum olacak, günlük 150 mikrogram iyot yeterli deniyor, 130 miligram iyot tableti fazla kaçmaz mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir