Kategoriler
Köşe Yazılarım

Diyet içecek içenleri bekleyen büyük tehlike – çocuklar neden daha kilolu?

Diyet içecek içenleri bekleyen büyük tehlike!

Sevdiklerinizi korumak için lütfen bu yazıyı beğenip paylaşın!

Gebelik şekeriniz varsa dikkat!

Hamilelikte içilen diyet içeceklerin doğacak çocukların sağlığını etkilediği bilimsel olarak kanıtlandı. Amerika’da yapılan çalışmada; gebelik şekeri olan hamilelerin, hamilelikleri sırasında diyet içecekler tüketmeleri durumunda, bunu tüketmeyen gebelere göre dünyaya daha büyük bebek getirdikleri tespit edildi. Ayrıca bu bebeklerin yedi yaşına geldiklerinde, diğer akranlarına göre iki kat daha fazla ihtimalle kilolu ya da obez oldukları ortaya kondu.

918 Gebe İncelendi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişimi Enstitüsünde gerçekleştirilen çalışmada; araştırmacılar 1996 ile 2002 yılları arasındaki yıllarda hamile kalan ve gebelik şekeri olan 918 Danimarkalı gebeyi inceledi. Çalışmada gebelere, gebeliklerinin 25. haftasında yedikleri ve içtiklerine dair detaylı bir anket yapıldı. Çalışmaya katılan gebelerin yüzde 50’sinin yapay tatlandırıcı içeren içecekler içtiği, bunların yüzde 9’nun ise bu içeceklerden her gün tükettiği tespit edildi. Her gün diyet içecek içen annelerin içmeyenlere göre yüzde 60 olasılıkla daha yüksek ağırlıkta ve daha büyük bebek dünyaya getirdikleri tespit edildi.

Çocuklar 7 yaşına geldiklerinde obezite ile karşı karşıya kalıyor

Yine aynı çalışmada dünyaya gelen bebeklerin 7 yaşına ulaştıklarında, eğer anneleri diyet içecek yerine sadece su tükettiyse obeziteye yakalanmadıkları ortaya kondu. Ayrıca bu çalışmada yapay tatlandırıcılı içecek içmekle, şekerli içecek içmek arasında ortaya çıkan olumsuz sonuçlar açısından fark olmadığı; her iki grubun çocuklarının 7 yaşına geldiklerinde ya fazla kilolu ya da obez oldukları ortaya kondu.

diyet içecek

Diyet içecek bağımlılık yapıyor mu?

Daha önce yapılan çalışmalarda diyet içecek tüketmenin bireyler hamile olsun ya da olmasın, bireyleri şişmanlattığı, kilo almalarına sebep olduğu, iştahı uyardığı ve vücudu şekere bağımlı kıldığı gösterilmişti.

Diyet içecek nasıl kilo aldırıyor?

2014 yılında Amerikan Halk Sağlığı dergisinde yayınlana bir bilimsel çalışmada ise diyet içecek tüketmenin özellikle obezite hastalığı olanlarda ve fazla kilolu olanlarda daha fazla yemek yemeye sebep olduğu, günde 88 ila 194 kalori arasında daha fazla kalori alınmasına yol açtığı ortaya konmuştu.

Bu çalışma International Journal of Epidemiology’de yayınlanmıştır.

Gestasyonel diyabet, gebelik şekeri nedir?

Gestasyonel diyabet, gebelik sırasında yüksek kan şekeri tespit edilmesiyle karakterize bir durumdur. Türkiye’deki her 7 gebelikten birinde gestasyonel diyabet görülmekte ve bu durum hem anne hem de bebek için ciddi riskler taşımaktadır. Gestasyonel diyabetli annelerin hayat boyu şeker hastalığına yakalanma oranları yüzde 50 iken, çocukların 7 yaşına ulaştıklarında aşırı kilolu ya da obezite olma durumları söz konusudur.

Sorularınız için facebook.com/ozgurniflioglu ‘dan mesaj atabilirsiniz.

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu

Obezite Atölyesi 

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir