Kategoriler
Köşe Yazılarım

NTV Canlı Yayınına Katıldım

NTV Radyo Halkın Sesi Programına asistanhekim.org Kurucusu ve Editörü Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU katıldı. Aşağıdaki görüşleri aktardı.

Türkiye’nin genç hekimlerinin nabzını tutan programınızda genç hekimlere ses verdiğiniz için teşekkür ederiz Sedat Bey.

Sözlerime şöyle başlamak istiyorum Sedat Bey;

Hayatın en hüzünlü anı,

Mevsimine kapıldığın hekimliğin,

Polikliniğinde açabilecek bir çiçek olmadığını anladığın andır,

Bırak gitsin, bırak git…

xxx

Bırakıp gidelim mi? Kalalım mı yoksa?

Bilmiyoruz, bilemiyoruz ne yapalım. 

1980 sonrasının apolitik döneminde yetişen, okullarını derece ile bitiren, kariyeri takdir, teşekkür, onur belgeleri ile dolu olan ve üniversite sınavlarında tartışmasız başarı gösterip, vatana ve millete hizmet etmek için hekimliği seçen biz genç hekimlerin eline soruşturma adıyla bir belge gelince inanın, tir tir titriyoruz, moralimiz bozuluyor, motivasyonumuzu kaybediyoruz. 

Çünkü bizlerin geçmişinde neredeyse hatalı yaptığımız hiçbir şey yok. Bizlere tıp fakültelerindeki hocalarımız tarafından öğretilen en önemli kavram: hata yapmamak. Çünkü hatanın telafisi yok. Hata ölüm demek. Tabi ki zaman zaman takdir-i ilahinin ötesine de geçemiyoruz. Nasıl ki hatasız kul olmaz, hatasız doktor da olmaz ama biz hatayı isteyerek bilerek yapmıyoruz! Hataların çoğu da 33 saate varan uzun çalışma saatlerinden kaynaklanıyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇMALI

Dünya Sağlık Örgütü sağlığı ruhen ve bedenen sağlıklı olma durumu olarak tanımlar.

O sebeple genç hekimlerin ruh sağlığı, Türkiye’nin sağlıklı geleceğinin garantisidir. Bu sebeple vatandaşların genç hekimleri şikayet etmek yerine, sahip çıkması kendi sağlıkları için elzemdir!

Bu bağlamda açıkça söylüyorum Direk Sağlık Bakanı’na bağlı genç hekimlerin sorunlarını iletebileceği ve bu sorunlara çözüm bulabileceği bir mekanizma acilen kurulmalıdır.

Türkiye’de 25 – 35 yaş arası genç hekimler sosyal medyayı çok aktif bir biçimde kullanmaktadır. Sosyal medya tabanlı, Sağlık Bakanı’na direk bağlı bir çözüm mekanizması, genç hekimlerin problemleri için mutlaka ama mutlaka kurulmalıdır. Buradan Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ’a sesleniyorum bu yönde lütfen acilen adım atın. Hepimiz aynı gemideyiz. Bizler ruhen tükenirsek sağlıkta bir adım bile ilerleyemeyiz. Çünkü sağlık hizmeti insanla, hekimle kısacası sağlık çalışanları ile mümkündür.

LİBBY ZİON DAVASI

Kızlarının ölümü üzerine dava açan aile, uzmanlık eğitimi almakta olan doktorların haftada 80 saatten, bir vardiyada ise 24 saatten fazla çalışmasını engelleyen düzenlemelerin hayata geçmesini sağladı.

Buradan Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a tekrar sesleniyorum Genç Hekimlere sahip çıkın; lütfen acilen adım atın! Genç hekimleri dinleyecek SABİM benzeri bir mekanizma kurun; çünkü bizim 100 gram olan sorunumuz Sağlık Bakanı’na ulaşana kadar aracılar sebebiyle 50 gram’a düşüyor. Gerçekleri bizden öğrenin. Çözümü bizde bulun.

Saygılar sunuyorum Sedat Bey; tekrar genç hekim arkadaşlarım adına bizlere ses verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Ses kaydını ilerleyen saatlerde yayınlayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir