Kategoriler
Köşe Yazılarım

Şeker ölçüm cihazları ile ilgili duyuru

Glukometre Cihazları ile ilgili Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama

26 Eylül 2011 tarihli bir gazetemizde “Ucuz Glukometre candan edebilir” başlığıyla yer alan haberle ilgili aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

“SGK’nın fark almadığı, çoğunluğu uzak doğudan ithal kan şekeri ölçüm sistemlerinin (glukometre) ciddi oranlarda hatalı ölçüm yaptığı öne sürüldü” denilerek Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’nin (RSHM) onay verdiği cihazların hayati risk yarattığından bahsedilmektedir.

Haberde de bahsedildiği üzere genellikle hastaların kan şekeri takibinde kullandıkları glukometrelerin performansı çok önemlidir. Özellikle İnsülin kullanan kişilerde bu konu hayati önem arz eder.

Ancak haberde ima edilen glukometre ölçüm sistemlerine onay verilmesinde ihmal bulunduğu bilgisi doğru değildir. Sözü edilen Glukometre ölçüm sistemlerinin analizleri, bu konuda uluslararası bir standart olan ve TSE tarafından da Türk Standardı olarak kabul edilen EN ISO 15197 kriterlerine göre yapılmaktadır. Bu standarda göre Glukometre analitik performans değerlendirilmesinin objektif belli kuralları vardır. Glukometre ölçüm sistemleri Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından EN ISO 15197 standartlarına göre performans analizlerine tabi tutulmakta ve analiz performansı sonucunda “uygun” görülenlere onay verilmektedir. 

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı tarafından verilen onay cihaz Türkiye’de satışa sunulmadan önce belli bilimsel kriterleri karşılayıp karşılamadığı ile ilgilidir. Ayrıca piyasaya sürülme aşamasında uygun koşullarda depolanması da cihazın performansını doğrudan etkileyen bir faktördür. Haberde bahsi geçen glukometrenin kötü depolanma koşullarına bağlı olarak veya o seriye bağlı bir hata nedeniyle performansında bozulma meydana gelmiş olabilir. Yine, bu cihazların düzgün çalışabilmesi ve doğru sonuç vermesi için kullanım sırasında temizlik, ayar ve bakımının düzenli olarak yapılması, test çubuklarının cihaza tanıtılması (bazen otomatik tanıyabilir) belli aralıklarla cihazın kontrol sıvılarıyla test edilmesi gerekmektedir.  Glukometre cihazı kullanan kişilerin bu konuda bazı temel bilgilere sahip olması da cihazı doğru kullanma adına önemlidir.

Bu bilgiler doğrultusunda, haberde yer alan Hıfzıssıhha Merkezinin onay verdiği cihazların hayati risk yarattığı ifadesi gerçekten uzak ve maksadını aşan bir ifadedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir