Kategoriler
Köşe Yazılarım

Tez vermeyen hoca cezalandırılmalı mı?

Tıpta uzmanlık eğitiminin olmazsa olmazıdır uzmanlık tezi. Tez vermeden uzman olamazsınız. Asistan hekimlerden nitelikli  (!), kaliteli (!) ve özgün (!) bir yayın hazırlamaları beklenir.

Kimi tezler uluslararası dergilerde yayın olma şansını yakalarken, kimi tezler ise google amca’nın çöplüğünde arama motorunun ara sıra takıldığı bir pdf dosyası haline gelir.

Aslında tez asistan hekimi bilime ısındırmak için yapılır.

Ancak kimi yerlerde öğretim görevlileri, uzmanlık tezlerini gerçek bir angarya olarak görür.

Anlamadığım “şey” ise böylesine önemli ve asal bir aktivitenin günün akşam saatlerine atılması konusunda gösterilen olağanüstü çabadır.

Ne kadar hevesli olursanız olun, eğer hocanız sizinle ilgilenmiyorsa o tez, sizin hayatınızı zehir eder. Hatta durum öyle hale gelir ki tez derdi ev ahalisinin temel problemi oluverir.

***

Peki o zaman soruyorum;

“Tezini hazırlamayan asistan hekime uzmanlık verilmiyorsa, tez vermeyen ve süreçte asistana destek olmayan öğretim görevlisinin de cezalandırılması gerekmez mi?”

Tez konusunda tam destek veren hocalarımıza sevgiler, vermekte zorlanan hocalarımıza teessüflerimizle (!)

***

Son olarak hoş bir fıkra…

Tez danışmanı

Bay Tilki bir gün ormanda dolaşırken Bay Tavşan’a rastladı. Bay Tavşan bir şeyler yazmakla meşguldü.

– Kolay gelsin, Bay Tavşan. Ne yazıyorsuunuz?

– Doktora tezimin 1. bölümünü yazıyorum..

– 1. bölümde teziniz ne?

– Tavşanlar tilkileri nasıl parçalar? – Yapmayın! Bu hiç de doğru değil. Bu biir bilim adamına yakışmayacak ciddiyetsizlik. Teziniz kökten yanlış.

– Yaa..! Öyle mi? dedi Bay Tavşan, ‘Pekii, gel de deneysel kanıtı gör öyleyse.’

Bay Tavşan önde Bay Tilki arkada çalılığın arkasına doğru ilerlediler. Bir süre sonra Bay Tavşan yüzünde gülümsemeyle çalılıktan çıkıp geldi ve yerine oturarak yazmaya devam etti.

Bir zaman geçti. Bay Kurt’un yolu Bay Tavşan’ın bulunduğu yere düştü. Bay Kurt sordu:

– Kolay gelsin, Bay Tavşan. Ne yazıyorsuunuz?

– Doktora tezimin 2. bölümünü yazıyorum..

– 2. bölümde teziniz ne?

– Tavşanlar kurtları nasıl parçalar? – Yapmayın! Bu doğru değil. Bu bir bilim adamına yakışmayacak ciddiyetsizlik. Teziniz kökten yanlış.

– Yaa..! dedi Bay Tavşan,’Gel de sana deeneysel kanıt göstereyim.’

Bay Tavşan önde Bay Kurt arkada çalılığın arkasına doğru ilerlediler. Bir süre sonra Bay Tavşan yüzünde gülümsemeyle çalılıktan çıkıp geldi ve yerine oturarak yazmaya devam etti.

Biz de neler olduğunu merak ettik, tabii. Çalılığın arkasına dolanıp baktık ki Majesteleri Aslan, Ormanın Kralı, haşmetle oturuyor ve etrafında parçalanmış kurt ve tilki.

Kıssadan Hisse:

Tezinizin ne olduğu hiç önemli değildir; önemli olan tez danışmanınızın kim olduğudur. 

Not: Kendi uzmanlık tezimin hazırlanmasında değerli hocamın katkıları vesilesi ile hiç zorlanmadım bunu da belirtmek isterim. Bu yazı tez konusunda gelen, onlarca elektronik mektuba destek olmak amacıyla yazılmıştır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir