Kategoriler
Köşe Yazılarım

TTB Neden Samimi Değil?

TTB Başkanı Sayın Beyazıt İlhan’ın bugün gazete manşetlerine yansıyan ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan “akademik yandaşlık” açıklaması dikkatinizi çekmiştir.

Belki açıklamaları haklıdır ancak TTB ve Sayın İlhan samimi değildir, neden mi?

Anlatayım;

Öncelikle akademik kadrolar çok azı istisna olmak üzere genellikle bugüne kadar ülke siyaseti çerçevesinde dağıtılmıştır; bugüne kadar iktidara gelen herkes bizden olan “Profesör olsun” demiştir.

Yani sol iktidarlar nasıl solcu profesörler atamışsa, sağ iktidarlar da sağcı profesörler atamıştır; buradaki esas hata; ülke olarak akademinin ne demek olduğunu topyekün anlayamamış olmamızdır.

Bundan üç yıl önce “seçimle” TTB içinde asistan ve genç uzman hekimlerin yönetici ekibine geldiğimizde Türkiye’deki ilk mecburi hizmet kongresini düzenlemiş ancak aynı ideolojileri paylaşmadığımız gerekçesiyle yönetimden yeterli desteği alamamıştık. Mecburi Hizmete ilk ve son kez itiraz eden ve genç hekimler tarafından organize edilen bu kongrede hatalı olan nedir hiç anlayamamıştık!

Ancak telkin yoluyla sonra öğrendik ki sorun TTB’nin yandaşı olmamakmış!

Aynı dönemde TTB yönetimine şöyle dedim: “sosyal medya hesapları açın, hekimlerle iletişime geçin”. Ancak bu önerim sosyal medya’nın kapitalist, ABD kaynaklı emperyalist bir girişim olması sebebiyle kabul görmemişti.

Aynı TTB’nin Kobani için ABD’ye çağrı yapması ne gariptir ne hazindir ne hüzündür öyle değil mi?

Uzman hekimlerin ve pratisyenlerin özlük hakları ve de özellikle muayenehane hakları için hiçbir adım atmayan TTB’nin; profesörler için koşa koşa Anayasa Mahkemesi’ne gitmesi de işte bir o kadar samimiyetsizdir!

Son on yılda Sağlık Bakanlığı’nın birçok uygulaması hatalıdır ancak TTB bu politikalar karşısında hekimleri örgütlemeyi başaramadığı ve mantıklı bir organizasyon kuramayıp sadece ideolojiye takıldığı için daha hatalıdır!

Hekimler artık sahanın sözüne kulak veren, Türkiye’deki hekimlerin %18’nin* değil büyük kısmını temsil eden fakat ideolojik olmayıp herkesi kucaklayan,

kısacası Kobani’den** önce hekimin yanında olan bir Türk Tabipler Birliği istiyor.

Bilmiyorum ne dersiniz?

*Seçimlere girin kardeşim diyeceklere önceden yazayım geri kalan %80 ne yazık ki samimiyetsiz duruş sebebiyle ve fahiş üyelik aidatları ile bu hataya ortak olmak istemiyor.

**Hekimlerin sorunlarını çözünce Kobani’ye de gidilir Somaliye de ama esas meselemiz bu değil. İnsanlık suçlarına tabiki de karşıyız!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir