Kategoriler
Köşe Yazılarım

Uçmayan kalmadı (!) Park eden olmadı (!)

Eskiden vatandaş, sadece sinemada uçardı. 1974 yapım “Hostes”  filmi bu durumun en güzel kanıtı. Perihan Savaş’ın hostes, Aytaç Arman’ın kule görevlisi olduğu filmde;  vatandaşı gerçekten uçurmuşlar, mutlaka izleyin (!).

Merak edenler, internette beş dakikasını izlese yeter.

O kadar mühim bir şeydi yani uçmak. Çocukken ne zaman uçak geçse, balkona koşup gökyüzüne bakardım, merak ederdim uçmak nasıl birşeydir diye. Babaannem inatla uçağa “tayyare” derdi. Ben de inatla “ona uçak deniyor babaanne, uçak”, derdim. Halen daha o koca kütlenin nasıl uçtuğunu anlamıyorum doğrusu. Eminim ki, babaannem hiç anlamıyordu (!).

Şimdilerde ise uçaklar, otobüslerle yarışır hale geldi. Yeterince önceden (!) biletinizi alabilirseniz, otobüsten ucuza uçabilirsiniz. Bu çok güzel bir gelişme. Bu anlamda Ulaştırma Bakanlığı’nı gerçekten kutluyorum.

Ancak otobüsten ucuza bilet aldım diye sevinirken, havalimanı otoparkına uçaktan çok para vermek insana dokunuyor doğrusu. Bu işe bir çözüm bulunamaz mı, gerçekten merak ediyorum.

Bir diğer merak ettiğim konu ise, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda, her uçak iniş kalkışı sırasında yaşanan trafik karmaşası.

Bilmeyenler için hatırlatayım; İzmir Adnan Menderes Havalimanı iç hatlar kısmı, TAV’ın kazandığı ihale sonrası yenileniyor. Bu yüzden iç hat uçuşları, dış hatlar terminalinden gerçekleşiyor. Kısacası birazdan bahsedeceğim sorun “inşaat sebebiyle”, havalimanı içerisinden, havalimanı dışarısına kaymış durumda.

Sorun nedir anlatayım:

Bilindiği, bilinmediği ya da bilinmeden bir kez denendiği üzere (!) Havalimanı otoparkına 5 dakikalığına bile girmek – çıkmak büyük para.

Hal böyle olunca vatandaş; doğal olarak otoparka girmiyor, yolun sağında – solunda bekleme yapıyor. Uzun kuyruklar oluşuyor. Bu kuyrukları trafik polisinin “yolu açmak uğruna” gelmesi izliyor. Sonra da memur bey alıyor eline dijital makineyi, vatandaşın arabasının fotoğrafını çekiyor. Vatandaş mağdur, trafik mağdur, görevini yapan trafik memuru bile mağdur.

Sebep ne?

Pahalı otopark (!)

Çözüm ne?

Bir saatlik ücretsiz otopark (!)

***

Başka sözüm yok.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir