Kategoriler
Köşe Yazılarım

Yeni döner sermaye yönetmeliği mi?

Seçimler, koalisyon derken esasında yavaş yavaş kendi gerçeklerimize dönüyoruz. Aylardır konuşulan ancak bir türlü uygulamaya geçilemeyen yeni döner sermaye uygulaması kısa bir süre sonra bizlere sunulmaya hazırlanıyor. Her şey iyi güzel hoş da malumun ilanı olmadan birkaç itirazı sunmazsak eksik kalmış oluruz.

Sayın Müsteşar Eyüp GÜMÜŞ’ün devlette devamlılık esastır bir “iktidar gider öteki gelebilir” anlayışıyla mevcut sorunlara çözüm araması ve de çözümü geciktirmemesi denilebilir ki doğru bir yaklaşımdır. Ancak burada esas tartışılması gereken yeni sistem kurulurken bu sistemin kimlerle hazırlandığıdır.

Şimdi soruyorum, hatta soruyoruz:

– Hayatında taşraya inmemiş yurdun ücra köşelerinde hekimler ne yer ne içer bilmeyen kimi uzmanlık dernekleri ile mi bu yönetmelik hazırlandı?

– Yıllardır yöneticilik yapan ama bir türlü masanın öbür tarafına oturup performans nedir, şiddet nedir, mobbing nedir bilmeyen pek çok genel sekreter ve hastane idarecisi ile mi bu mevzuat hazırlandı?

– Bakılacak hasta sayısına sınır koymadan, “kalite kalite” diye hastanenin merdiveni, tuvalet kapısının genişliği diye dolanan ve üretime katılmayan bir grupla mı bu yönetmelik hazırlandı?

– Ve son olarak hekimlerin randevu düzenlemelerini kendilerinin yapmalarına bile izin vermiyorken, “günde en fazla hastaya en az sürede” bakmayı marifet bilen bir anlayışla mı bu yönetmelik hazırlandı?

– Ya da hayatında hastaya dokunmamış bir kısım medya mensubu sözde hekimlerin görüşüyle mi yönetmelik hazırlandı?

Sayın GÜMÜŞ’ün eminim umrunda değiliz ve bundan sonra umrunda da olmayacağız. Ancak bir hazırlık yapılırken sistemin bu kadar içerisinde birçok hekimden en azından sistemin ceremesini çeken onlarcasından görüş sorulmadan, Ankara’daki sırça saraylarda oturularak bu hazırlıklar yapıldıysa gelen kaosa hazır olun derim.

Çünkü birileri yine yiyecek, birileri yine bakacak, kıyamet oradan kopacak!

Bunun adı da “işte yeni döner sermaye yönetmeliği” olacak!

Sürçü lisan ettiysek af ola; ancak bu satırlar on binlerce hekimin yüreğinden kopanlardır bu da iyi biline!

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir