Kategoriler
Köşe Yazılarım

ABD’deki Sağlık Reformu’nun Türkiye ile Ne İlgisi Var?

Obamacare vs. Türkiye

Dünya nüfusunun günden güne yaşlanması ve sağlık harcamalarının artması, tüm dünyadaki ülkelerin ekonomilerini tehdit eder hale gelmiş durumda.

Bu durumun en çarpıcı ve en ilginç örneği ise kuşkusuz Amerika Birleşik Devletleri:

Sağlığa yılda 2,6 trilyon dolar harcayıp, nüfusunun “bize göre” ciddi bir kısmının sağlık güvencesinden yoksun olması ise oldukça ilginç bir durum!

Amerikalılara göre ise bunun en ciddi sebebi “paraya dayalı” sağlık sigorta sistemi. Ortalama bir Amerikan ailesi, sağlık sigortasına yılda 20 bin dolar harcıyor. Tabi bu kadar parayı bulabilirse!

Bu kadar çok para harcamalarına rağmen, sistemin “paraya” ve “çalışmaya” dayalı olması Amerikan vatandaşlarını gördüğüm kadarıyla çok endişelendiriyor. Çünkü işsiz kalmak demek, sağlık sisteminin dışında kalmak demek anlamına geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğum süre boyunca pek çok Amerikalı ile Amerikan sağlık sistemini, Obama’yı, Obamacare konularını tartıştım.

Obama gariban babası!

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Barack Obama tam bir gariban babası! Özellikle Afriko – Amerikanlar ve göçmenler Obama’yı çok seviyor. Çünkü onlara göre, Obama onlardan biri ve onların hislerinin temsilcisi.

Afriko – Amerikanlar, ABD’nin gelir seviyesi en düşük grubunu oluşturuyor ve işsiz kalma ihtimalleri diğer göçmen gruplarına göre daha yüksek.  Bu garantisizlik onları Obamacare’in doğal destekçileri haline getirmiş durumda.

Peki nedir bu Obamacare ve bu sağlık reformunun amacı nedir?

Partiler üstü Kongre Bütçe Dairesinin önceki gün açıkladığı rapora göre mevcut reform paketi ABD bütçesindeki açığı önümüzdeki 10 yılda 143 milyar dolar azaltacak. Sonraki 10 yılda ise bütçe açığını yaklaşık 1 trilyon dolar kapatacak.  Reformun, Amerikan federal bütçesine yükleyeceği 900 milyar dolardan fazla maliyetin büyük bölümü yıllık geliri 80 bin dolara kadar olanlara sağlık sigortası yaptırmaları için yapılacak sübvansiyonlara gidecek.

Obamacare temelde kimleri hedefliyor?

Obamacare temelde çocuklara, hastalara, sağlık sigortası olmayanlara ve işini kaybedenlere yönelik önlemleri içeriyor.

Çocuklar 26 yaşına kadar anne babalarının sigortalarına dahil olması,

Kanser olunca sağlık sistemi dışına atılmamak,

Sağlık sigortası olmayan 40 milyon! kişinin sağlık sigortası kapsamına alınması sayılabilecek önemli gelişmelerden.

-Devam edecek

*Obamacare detaylı analizi

* Obamacare vs. Türkiye


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir