Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Glutatyon tedavisi nedir – Koronavirüse etkili mi?

Yakın zamana kadar gençlik aşısı – yaşlanma karşıtı takviye olarak kullanılan glutatyon; son dönemde koronavirüse karşı bağışıklık sistemini olası güçlendirici etkisi sebebiyle dünyada sıkça kullanılır hale geldi.

Peki, bilimsel yayınlarda paslanmayı önleyen bir antioksidan olarak tarif edilen bu molekülün etki mekanizması nedir?

Düzeyini arttırmak için hangi besinleri tüketmeliyiz ve hangi hastalıklarda etkilidir? Detaylar yazımızda:

Glutatyon Tedavisi Özet:

Yakın zamana kadar gençlik aşısıyaşlanma karşıtı takviye olarak kullanılan glutatyon; son dönemde koronavirüse karşı bağışıklık sistemini olası güçlendirici etkisi sebebiyle dünyada sıkça kullanılır hale geldi.

Peki, bilimsel yayınlarda paslanmayı önleyen bir antioksidan olarak tarif edilen bu molekülün etki mekanizması nedir?

Düzeyini arttırmak için hangi besinleri tüketmeliyiz ve hangi hastalıklarda etkilidir? Detaylar yazımızda:

glutatyon serumu

***

Son dönemde yapılan bilimsel yayınlarda vücuttaki glutatyon eksikliğinin COVID – 19 (Koronavirüs) hastalarındaki can kaybının ya da hastalığa bağlı sakatlıklarının en olası sebeplerinden biri olduğu ortaya konmuştur (1).

Glutatyon tedavisi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden – yaşlanmayı geciktirmeye kadar geniş bir yelpazede rol oynayan güçlü bir antioksidasyon tedavisidir.

Metabolizmamızdaki ana antioksidan gücünü oluşturan bu molekül; aynı zamanda C vitamini, E vitamini, Alfa Lipoik Asit ve Koenzim Q10’nin etkin kullanımı ve geri dönüşümünden de sorumludur (2).

Glutathione karaciğer tarafından üretilir ve vücudumuzun değişik yerlerinde tüketilir. Glutatyon vücudun paslanması olarak adlandırabileceğimiz “oksidatif stresin” önlenmesinde anahtar rol oynar (3).

Oksidasyon (paslanma) sonucunda artan serbest radikal hasarının bağışıklık sistemimiz tarafından temizlenmeye çalışılması inflamasyon (yangı) adı verilen bir sürece yol açar. Bu süreç de yaşlanmanın en önemli sebeplerinden biridir (4).

Peki, vücudumuzda glutatyon neden azalır?

Çevresel faktörler:

Kimyasal toksinlere maruziyet (egzoz dumanları, hava kirliliği vb.)
Alkol kullanımı
Sigara
Çevre kirliliği
Kötü beslenme
Stres
UV radyasyon

Bazı hastalıklar:

Obezite
Diyabet
Kanser
Parkinson Hastalığı
Karaciğer Hastalığı
Hepatit
İnme ve Kalp Hastalıkları
İnfertilite (Kısırlık)
KOAH
Maküler dejenerasyon
Alzheimer

Glutatyon tedavisi – Koronavirüs İlişkisi Nedir? glutatyon serum

COVID – 19 hastalarındaki can kaybı ve hastalık şiddeti ile D vitamini düzeyi arasında ciddi bir ilişki vardır. D vitamini düzeyi düşük olanların koronavirüsü daha şiddetli geçirdiği görülmektedir (5).

Buradaki ilginç nokta ise yakın zamanda yapılan deneysel bir çalışmada D vitamini eksikliğine yol açan esas sebebin glutatyon eksikliği olmasıdır.

Glutatyon eksikliğinin D vitamini sentezleyen genlerin yapısını bozarak D vitamini sentezini olumsuz etkilediği gösterilmiştir. glutatyon tedavisi

COVID – 19’daki bir diğer önemli sorun ise viral yüktür. Virüs miktarı arttıkça hastalık şiddeti artmaktadır. Glutatyonun virüsün çoğalmasını engelleyerek hastalık yapma kapasitesini düşürdüğü düşünülmektedir. Bu bağlamda yapılan takviye ile hastalık seyrini olumlu yönde etkilemek mümkün olabilir. (7).

Özetle bu takviye gerek oksidatif stresin azaltılması gerek yaşlanma karşıtı etkileri gerekse koronavirüse ilişkin olası koruyucu özelliği sebebiyle dikkatli ve doktor kontrolünde uygulanması halinde umut vadeden bir seçenektir (1,7).

COVID – 19 ‘a ilişkin aşı ve tedavi seçenekleri bu derece kısıtlıyken glutatyonun bağışıklık sistemini olası güçlendirici etkisi bu bağlamda dikkate değerdir (1,7).

glutatyon tedavisi

Glutatyon düzeyimizi nasıl arttırabiliriz? glutatyon tedavisi

Glukosinolattan zengin besinler glutatyon üretimini arttırır ancak bu etki sebzenin pişmesi sonucunda %30 – 60 oranında azalır. Bu sebeple gıdalar çiğ de yense bu molekülün düzeyini bir yere kadar arttırabilir.

Glutatyondan zengin gıdalar nelerdir? glutatyon tedavisi

Brokoli
Lahana
Karnabahar
Brüksel lahanası
Roka
Kara lahana
Su teresi
Turp

Kuşkonmaz (asparagus)
Avakado
Domates
Salatalık
Ceviz
Badem

glutatyon tedavisi

Glutathione düzeyi başka nasıl arttırılabilir? glutatyon tedavisi

Ağızdan alınan takviyeler midede sindirime uğrayarak etkisini genellikle yitirir.

Bu sebeple intravenöz glutathione (damardan) takviyeleri etkili bir seçenek olarak son dönemde gündeme gelmiştir. Bu noktada önemli olan bu tedavinin doktor kontrolünde uygun dozda, doğru sürede ve gereğinde kullanılmasıdır.

Glutatyon tedavisi

Bu içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
uzm. dr. özgür niflioğlu

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı
Obezite, Diyabet, Tiroid ve Sağlıklı Beslenme

Detaylı bilgi ve sorularınız için +90 216 338 33 26

Instagram.com/uzm.dr.ozgurniflioglu

Kadıköy, İstanbul

Referanslar

1. Polonikov A. Endogenous Deficiency of Glutathione as the Most Likely Cause of Serious Manifestations and Death in COVID-19 Patients. ACS Infect Dis. 2020;6(7):1558-1562.

2. Forman H. J.; Zhang H.; Rinna A. (2009) Glutathione: overview of its protective roles, measurement, and biosynthesis. Mol. Aspects Med. 30, 1–12. 10.1016/j.mam.2008.08.006.

3. Betteridge D. J. (2000) What is oxidative stress?. Metab., Clin. Exp. 49 (2 Suppl 1), 3–8. 10.1016/S0026-0495(00)80077-3.

4. Hekimi S.; Lapointe J.; Wen Y. (2011) Taking a ″good″ look at free radicals in the aging process. Trends Cell Biol. 21, 569–576. 10.1016/j.tcb.2011.06.008.

5. Grant W. B.; Lahore H.; McDonnell S. L.; Baggerly C. A.; French C. B.; Aliano J. L.; Bhattoa H. P. (2020) Evidence that Vitamin D Supplementation Could Reduce Risk of Influenza and COVID-19 Infections and Deaths. Nutrients 12, 988.10.3390/nu12040988.

6. Parsanathan R.; Jain S. K. (2019) Glutathione deficiency induces epigenetic alterations of vitamin D metabolism genes in the livers of high-fat diet-fed obese mice. Sci. Rep. 9, 14784.10.1038/s41598-019-51377-5.

7. Horowitz R. I.; Freeman P. R.; Bruzzese J. (2020) Efficacy of glutathione therapy in relieving dyspnea associated with COVID-19 pneumonia: A report of 2 cases. Respir Med. Case Rep 30, 101063.10.1016/j.rmcr.2020.101063.

“Glutatyon tedavisi nedir – Koronavirüse etkili mi?” için 2 yanıt

Ağzınıza sağlık hocam
Gulutatyon Alfa lipoik asiti c vit serumla alındığında 10 kür kadar polinoropatiye de iyi geldiğini okumustum

Ben, hipertansiyon, aritmi hasyasıyım bir de sol ön inen koroner arter var yüzde otuz. Glutatyon tedavisi bana uygulanabilir mi? Ücreti nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir