Kategoriler
Köşe Yazılarım

Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım? – 7 gizli detay

Hızlı kilo vermek için bugüne kadar türlü türlü yollara başvurmuş olabilirsiniz; ama kilo vermenize engel olan sebepleri de okumak için tıklayın

Hızlı kilo vermek için bugüne kadar türlü türlü yollara başvurmuş olabilirsiniz; ama kilo vermenize engel olan sebepleri de göz önüne almanızda fayda var;

Kilo vermenize engel olan 7 gizli sebep nedir?

Kilo vermenize engel olan belli başlı 7 sebebi sizler için derledik, ama bilgiyi kendinize saklamayın arkadaşlarınızla da paylaşın; sağlık paylaştıkça artan bir değerdir, unutmayın! 

Önce durumu bi’ özetleyelim;

Karın bölgesindeki yağlar neye sebep oluyor?

Karın ve bel bölgesinde toplanan yağlar yaz sezonu yaklaştıkça “akla takılan” en büyük sorunların başında yer alıyor. Her ne kadar pek çok kadın bu sorunun kozmetik kısmına takılsa da, bu durumun yarattığı metabolik hastalıkların es geçilmemesi gerekiyor. Başta kalp hastalığı, diyabetes mellitus, insülin direnci ve bazı kanserler olmak üzere, karın ve bel bölgesindeki yağ fazlalığı pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Diyet yaptığım halde bu yağlar neden gitmiyor?

Siz de hala sadece diyet yaparak, detoks içecekler içerek bu yağlardan kurtulacağınıza inananlardan mısınız? Eğer sadece az yiyerek ya da diyet yaparak bu işi başarabileceğinizi düşünüyorsanız size şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Gelelim sebeplere… 

1- Yaşlanmak neden kilo almanıza sebep oluyor? Hızlı kilo vermek

Obezite Atölyesi®’nde en sık duyduğumuz sözlerin başında “ben genç kızken 36 bedendim” ile başlayan cümleler geliyor ama unutmayın yaşlandıkça vücudunuzun kilo alma – verme dengesi baştan değişiyor. İnsan yaşlandıkça metabolizması yavaşlıyor, hareketleri azalıyor ve ağzında kuş tutsa da eskisi kadar “fit” olamayabiliyor.

Eğer bir kadın menopozdan sonra kilo alıyorsa bu durum daha çok karın bölgesinde gerçekleşiyor. Menopozla beraber östrojen ve progesteron hormonlarının, testosteron ile beraber azalması bu duruma yol açan sebeplerin en başında geliyor. Fakat merak etmeyin, çözümü var aşağıyı okumaya devam edin.

2- Yanlış egzersiz yapmak hızlı kilo vermenizi engelleyebilir Hızlı kilo vermek

Sağda solda açılan pek çok spor salonu olmasına rağmen; doğru spor yaptırmasını bilenlerin sayısı ne yazık ki o kadar fazla değil. Yaptığınız spining çalışması (kondisyon bisikleti) pek tabi kardiyovasküler sisteminiz için çok yararlı olabilir ama ya göbek / bel yağlarınız için? Bu sebeple spining çalışmalarınıza mutlaka hafiften ağırlık egzersizlerini de ekleyip kas gücünüzü arttırmanız gerekir. Unutmayın kaslar kalori yakmanın ana merkezidir. Bunun için 250 dakika orta yoğunluktaki egzersize 125 dakikalık yüksek kondisyonlu ağırlık çalışması eklenebilir.

3- Çok fazla işlenmiş gıda mı tüketiyorsunuz? Hızlı kilo vermek

Paketi açılan her gıda yani diğer bir deyişle her bir bisküvi, cips, hatta ve hatta paketlenmiş ekmekler vücudumuzda türlü türlü toksinlerin birikmesine sebep olarak inflamasyona sebep oluyor. Tatlandırıcılar ile şekerlendirilmiş içecekler, yapay meyveli sodalar da bu noktada hiç masum değil ekleyim. Bunun yerine gidin anti-oksidan deposu olan sebze, meyve ve çiğ kuruyemişler tüketin. İnflamasyonu önlediğiniz an göbek yağlarınız da erimeye başlayacak bel çevrenize bir simit daha eklenmesinin önüne geçilecektir.

4- Yanlış yağ tüketiyor olabilirsiniz Hızlı kilo vermek

Yıllarca reklamlarda duyduğunuz bir gerçeği bu noktada tekrar hatırlatalım. Doymuş yağ, doymamış yağ! Süt ve ette bulunan doymuş yağlar bel çevrenizin artmasına sebep olurken; zeytinyağı, avokado vb. meyvelerin içinde bulunan tekli doymuş yağlar ile – evet zeytin bir meyvedir, zeytinyağı da bir meyve suyudur – ceviz, somon vb. gıdalarda bulunan çoklu doymamış yağlar karın ve bel yağlarınızı özellikle de iç organlarınızın çevresindeki yağları anti-inflamatuar özellikler göstererek azaltır.

5- Stres altında hızlı kilo vermek mümkün olmayabilir Hızlı kilo vermek

Çocuklar, ödenmemiş faturalar, banka kredileri… Bunların hepsi stres sebebi… Peki, stres kilo aldırır mı evet aldırır, nasıl mı? Stresimiz arttıkça kortizol salgılarız, kortizol yağ hücrelerimizi bir bebek gibi büyütür, onlar büyüdükçe biz de yağlanırız. Bir de stresli dönemde yediğimize içtiğimize dikkat etmediğimiz için daha da çok yağlanırız, oldu mu size ballı börek? Olmasın.

6- Hızlı kilo vermek için uyku sürenizi gözden geçirin Hızlı kilo vermek

Yetmiş bin kadını toplamışlar, taramışlar ve şu sonuca ulaşmışlar: Günde beş saat veya daha az uyuyan kadınların günde yedi saat uyuyan kadınlara göre 15 kilo fazlalıkları olduğu ortaya konmuş*. O yüzden kilo vermek güzel bir uyku uyumaktan geçiyor. *%30 ihtimalle

7- Altta yatan bir hastalığınız olabilir mi? Hızlı kilo vermek

Hani onu yaptım olmadı, bunu yaptım fayda etmedi diyorsunuz ya işte bu noktada kilo vermenize engel olan hastalıkları araştırmanızı ve bir doktora başvurmanızı şiddetle öneririz. PKOS, insülin direnci, hipotiroidi, D vitamini eksikliği, B vitamini eksikliği vs. en sık kilo vermeyi durduran durumların başında gelir ve bu hastalıklar evde kendi kendine değil tıp fakültesi mezunu doktorlar eşliğinde tedavi edilir.  Bu konuda daha önce hazırladığımız bilgi notunu okumak için tıklayın.

programlarımız hakkında bilgi için bize ulaşın www.facebook.com/ozgurniflioglu

Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım

Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

Obezite Atölyesi®

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı

Obezite, Diyabet, Hipertansiyon ve Tiroid Hastalıkları 

“Hızlı kilo vermek için ne yapmalıyım? – 7 gizli detay” için 3 yanıt

Uzm. Dr. Özgür Niflioğlu’nun uyguladığı yöntemler gerçekten oldukça başarılı, yıllardır veremediğim kiloları verdim teşekkürler doktorcum.

merhabalar uzun zamandır sizi instagram da takip ediyorum ben ramotoid artrit, fibromiyaljı ve sogren hastasıyım bu hastalıklarla alakalı ilaçlat kullanıyorum korzion da dahil bundan dolayı rahat kilo veremiyorum ve yapacagımı bilmiyorum yardımcı olursanız cok sevinirim… iyi çalışmalar kolay gelsin..

Merhaba bana http://www.facebook.com/ozgurniflioglu üzerinden mesaj atabilirseniz yardımcı olabilirim, saygılarımla

Benim sorunum çok tu ilaclar dan kilo aldım haileyken preeklemsi ve cigerlerim su toplayıp kalp yetmezliği yasadim babamı kaybettikten sonra ortaya çiktı depresyona girdim vel hasil çok ilaç kullandım hormon ilacı sutüm kesilsin diye verildi 1 ayda 15 klo aldım cigerlerimden 20 klo su çıktı 69 klo ya düsmüştüm ilaclardan sonra 94 e çıktım şuan 91 kloyum diyet değilde düzenli besleniyorum dikkat ediyorum aksam 7 den sonra yemiyoru acıkıncada 1 bardak süt içiyorum şimdi baya dertliymisim kafanizı şişirdim kusuruma bakmayın bana yardımcı olabilirmisiniz 😊😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir