Kategoriler
Güncel Sağlık Bilgileri

Bu yazıyı okumadan diyete başlamayın!

diyet

Bu yazıyı okumadan diyete başlamayın!

Her gün kilo vermek isteyen onlarca kişiden mesaj alıyorum.

Hocam şu kadar kilo vermek istiyorum chia tohumu yiyeyim mi? Hocam bir ayda kaç kilo veririm? Hocam her gün amuda kalkıp spor yapıyorum neden kilo veremiyorum. Hocam geçen bir diyet yaptım şimdi fazlasıyla verdiğim kiloları geri aldım. Hocam ben kilo veremeyecek miyim? Hocam tüp mide ameliyatı olayım mı?

İster amuda kalkın, ister tüp mide ameliyatı olun, ister açlık grevine başlayın; şayet kilo vermenize engel olan bir hastalığınız varsa ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz! Hatta verseniz bile o kiloları geri alırsınız…

O yüzden bu yazdıklarımı dikkatle okuyun ve bu yazdıklarımı okumadan asla diyete başlamayın!

Eğer sizde de bu dört hastalıktan biri varsa ne yaparsanız yapın kilo veremezsiniz, işte bu yüzden obezite doktorlar tarafından tedavi edilmesi gereken özel bir hastalıktır.

İşte kilo vermenize engel olabilen ve tedavi edilebilir dört hastalık:

İnsülin direnci hastalığı nedir?

Karın bölgeniz gün geçtikçe kalınlaşıyor mu? Ne yeseniz tabiri caizse yarıyor mu? Kendinizi eskisine göre daha yorgun daha bitkin ve daha halsiz mi hissediyorsunuz? Tüm bunlar insülin direncinizin habercisi olabilir. İnsülin direnciniz varsa kilo vermeniz zorlaşır, kilo almanız kolaylaşır. İnsülin direnci tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir.

Hipotiroidi hastalığı nedir?

Gün geçtikçe hareketleriniz ağırlaşıyor mu? Cildinizde çok fazla kuruma mı oluyor? Kabızlık ve sindirim sistemi problemleri canınızı mı sıkıyor? Akşam eve geldiğinizde koltukta uyuyaya mı kalıyorsunuz? Tüm bunlar hipotiroidi hastalığı habercisi olabilir. Hipotiroidi, obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir.

D vitamini eksikliği neye yol açar?

Saçlarınızda dökülme, yaygın kas kemik ağrısı, çabuk yorulma, kolay kilo alma zor kilo verme gibi şikayetleriniz mi var? Yoksa siz de sık sık hastalanıyor musunuz? Güneşi az mı görüyorsunuz; ya da yeterince sağlıklı güneşlenmiyor musunuz? D vitamini eksikliğiniz olabilir. D vitamini eksikliğinin tedavisi ancak doğru vitamin türünün doğru seçimiyle ve doğru kullanımıyla mümkün olabilir. D vitamini eksikliği obezite hastalığının en önemli sebeplerinden biridir ve geç kalmadan tedavi edilmelidir.

Polikistik over sendromu nedir?

Bir türlü çocuk sahibi olamıyor musunuz? Adet düzensizlikleri her geçen gün canınızı mı sıkıyor? Vücudunuzda yaygın şişlik ve ödem mi hissediyorsunuz? Huzursuzluğunuz hiç geçmiyor mu? Bölgesel yağlanmanız çok mu arttı? Polikistik over sendromu diğer adıyla PKOS gizli düşmanınız olabilir. PKOS kilo alınmasına sebep olan sinsi bir hastalıktır. Obezite hastalığının tedavisi PKOS’un düzelmesine, PKOS’un tedavisi obezite hastalığının tedavisine yardımcı olabilir.

 

Dr. Özgür Niflioğlu & Dr. Buket Niflioğlu

 

Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

İç Hastalıkları ve Fitoterapi Uzmanı

OBEZİTE ATÖLYESİ

Obezite, Diyabet, Tiroid Hastalıkları

www.instagram.com/ozgurniflioglu

“Bu yazıyı okumadan diyete başlamayın!” için 3 yanıt

Merhaba özlem ben hipotroid hasrasiyim ve levatiron 100 mg kullaniyorum. Kilo problemini uzun zamandir yasiyorum spor yaptigimda erken zayifliyorum lakin sporu birakinca hizli kilo aliyorum. 48 kg iken hipotroid teshisi kondu sonra kilo almaya kabizlik ve adet duzensizligi gibi problemler yasamaya basladim. Son bir yildir yfak ufak unutkanliklarda yasiyorum. Kilo alimi ise genellikle bel bolgesinde yasaniyor. Bu konuda yardimci olabilir misiniz? Iyi calismalar

Merhaba; 05534331899 nolu telefona whatsapp’dan mesaj atabilirseniz yardımcı olabiliriz.

Merhaba bize 05534331899 ‘dan WhatsApp mesajı atarak ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir