Kategoriler
Köşe Yazılarım

Sağlıkta temel maaşlar neden artmalı?

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının temel maaşları eğitsel eşdeğerlerinin çok ama çok altında kalmıştır. Sağlık camiası hiçbir meslek grubuna uygulanmayan bir “şiddette” performans temelli mesaiye zorlanmıştır.

Yeri geldiğinde hastalanan ve çoğu zaman maddi durumu zedelenmesin diye yıllardır izin almadan çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanları, bu durum neticesinde tükenme noktasına ulaşmıştır.

Yaşadıkları bu psikolojik buhrana bir de sağlıkta şiddet konusunda tatmin edici adımların atılmaması eklenince, aile ve toplum sağlığı merkezleri ile hastaneler yaşanılabilir yerler olmaktan çıkmıştır.

Buna ilaveten hali hazırda pek çok sağlık çalışanı ve özellikle de asistan hekimler, dünyanın kabul ettiği ve uluslararası kanunlarla sınırı net olarak çizilen çalışma saatlerinden kat ve kat fazla çalıştırılarak modern kölelik düzeninin kurbanları olmuşlardır. Bu açıdan bakıldığında da dünyanın hiçbir yerinde sağlık çalışanlarının birim mesai ücretinin bu kadar düşük olmadığı açık bir şekilde görülebilir.

En kısa sürede

Temel hekim ve sağlık çalışanı maaşları arttırılmalı,

Mesai sonrası dinlenme, hastalık izinleri ve yıllık izinler gelir kaybı oluşturmayacak şekilde planlanmalı

Tüm sağlık camiasının moral motivasyonunu yükseltecek önlemler ivedilikle alınmalı,

Ve 2005 yılından önce memur olanlara verilen ve 2005 yılından sonra memur olanların daha düşük maaş almasına sebep olan 1 derece ve maaş farkı tüm memurlara verilmelidir.

Tüm bu taleplerin yerine getirilmemesi durumunda, sağlık camiası içinde bulunduğu vaziyeti düzeltmek için organize olmak ve bu değişimin sağlanması noktasındaki kararlılığı göstermek için gereken adımları artık atmalıdır.

Bizler dünyaya bakışı her ne olursa olsun, bizimle aynı fikirde yürüyecek arkadaşlarımızı yanımızda görmek istiyoruz!


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir