Kategoriler
Köşe Yazılarım

Yeter Artık! Tüm Hekimlere İthafen…

Bu satırları bugüne kadar hiç muayenehanesi olmamış, yüksek ihtimalle önümüzdeki dönemde de olmayacak bir hekim olarak yazıyorum. Aslına bakarsanız ne tam gün’ü hazırlayanlar ne de tam gün’e karşı çıkanlar ilgilendiriyor bizleri. Çünkü bizlerin yıllık geliri, %1’lik “elitist” hekim grubunun birkaç günde oralarda kazandığı ya da kazanacağı paraya denk düşmüyor. Gördüğümüz şiddete merhem olmuyor. Performans sisteminin mengenelerini biraz olsun rahatlatmıyor. Eş durumundan ayrı kalan ailelerin birlikteliğini sağlamıyor. Kısacası dedim ya, bizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor.

Üniversiteye göstermelik 2 saat uğrayıp, eğitim verdiğini iddia eden sözde “öğretim görevlilerinin” ya da bir kısım uzmanın rant kavgasından başka bir şey değil tüm bu sözü edilenler. Belki de sorsanız asistanları mutlu bile olacaklar tam günün çıktığına. Neden mi? Muayenehanede para veren “özel” hastaların özel kattaki soğuk sütü şikayet etmelerinden bıktılar. Dahası sütün ısıtılması talimatını gecenin on birinde cep telefonlarından aranarak almaktan kurtulacaklar…

Tam gün için bunca yaygara koparılacağına; gelin hekimliğin itibarını kurtarmak için yaygara koparalım. Gelin 80’li yıllarda, işini bilen memur hekimlerin hastaları hunharca muayanehanelerine davet etmesinin yarattığı o kötü imajı yıkmak için yaygara koparalım. Gelin hekime şiddet için yaygara koparalım. Gelin insanca ücret ve aile birlikleri için yaygara koparalım. Gelin mecburi hizmete tek başına gönderilen bizler için bir şeyler yapalım. Gittiğimizde neden düzgün lojmanlarımız yok, neden teçhizatımız eksik, neden sosyokültürel yaşamımız yok ediliyor bunları sorgulayalım.

Ben razıyım, eminim bu yazıyı okuyan binlerce hekim arkadaşım da razı; hekimliğin onuru geri verilsin, hekimler şiddete uğramasın ve düzgün maaş alsın… Tam gün tartışmasında benim “hekim” adım tıp etiğinden bihaber “elitislerin” ağzına sakız olmasın.

www.asistanhekim.org ‘a gönderilen bir yazı 

Tam Gün Yasası ile ilgili haberimize ulaşmak için tıklayın

Kaynak : www.asistanhekim.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir